•    
    
    • کلید واژه ها : محیط زیست -
      
     تعداد بازدید: 214
     کد: 7023
     تاریخ انتشار:
     ۱۳۹۷/۰۱/۲۵

     کاهش مصرف آب در واحدهای تابعه ایمیدرو با انجام طرح بازچرخانی پساب تصفیه شده بهداشتی"

     مدیر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی ایمیدرو گفت: با اجرای برنامه های صرفه جویی و بهینه سازی مصرف آب در واحدهای تابعه ایمیدرو، صرفه جویی قابل توجهی در آب مصرفی ایجاد شده است.

     به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، امیر ولد خانی با اعلام این مطلب اظهار داشت: با اجرای طرح بازچرخانی پساب تصفیه شده بهداشتی در 10 شرکت تابعه ایمیدرو (زرشوران، آلومینای ایران، منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، سنگ آهن میشدوان، فولاد آذربایجان، طلای موته، فروکروم سبزوار، سنگ آهک پیربکران، کک سازی و پالایش قطران زرند و سرب و روی انگوران)، در حدود 803 متر مکعب پساب تصفیه شده بهداشتی در روز صرفه جویی و به فرآیند تولید بازچرخانی می شود. . همچنین در واحد تیتانیوم کهنوج انجام طرح بازچرخانی آب باعث کاهش قابل قبول هدر رفت آب و صرفه جوئی 6 لیتر آب در هر ثانیه شده است

     مدیر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی ایمیدرو با اشاره به پروژه های در دست انجام در واحدهای تابعه این سازمان در زمینه تصفیه فاضلاب بهداشتی و فضای سبز طی سال 96 تصریح کرد: این پروژه ها شامل شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب و احداث و راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی در مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی، مجتمع سنگ آهن سنگان و مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی ایران، بهینه سازی و افزایش راندمان تصفیه تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی در شرکت فولاد آذربایجان است.

     وی افزود: بازیافت و بازچرخانی آب از باطله گل قرمز به فرآیند در شرکت آلومینای ایران، طرح جامع تصفیه فاضلاب در شرکت منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، خرید، نصب و راه اندازی تیکنر در مجتمع طلای موته، ایجاد و توسعه 44 هکتار فضای سبز و اجرای سیستم آبیاری قطره ای در مجتمع پتاس خور و بیابانک، عقد قرارداد با مشاور رتبه یک تحت عنوان بهینه سازی مصرف حامل های انرژی و آب در سازمان و واحدهای تابعه، از دیگر پروژه های در دست انجام می باشد .

     ولدخانی با بیان اینکه ایمیدرو 5 اقدام برای اجرای برنامه های صرفه جویی و بهینه سازی مصرف آب انجام داده است، گفت: این اقدامات مشتمل بر پاشش مالچ معدنی بر روی جاده های دسترسی خاکی معادن تحت پوشش به منظور جلوگیری از انتشار گرد و غبار و کاهش مصرف آب و استفاده از سیستم های تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی و استفاده مجدد پساب تصفیه شده در فضای سبز و سایر مصارف غیر شرب است.

     وی ادامه داد: همچنین استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار (قطره ای، بارانی و ...) در واحدهای تابعه به منظور آبیاری فضای سبز، آموزش کارکنان و فرهنگ سازی استفاده بهینه از منابع آب و نیز نصب و بهره گیری از تجهیزات مجهز به فن آوری های روز مانند شیرهای الکترونیکی از دیگر اقدامات صورت گرفته در این زمینه است.

     به گفته مدیر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی ایمیدرو در حوزه مدیریت منابع آب و بهینه سازی و کاهش مصرف، 4 طرح پژوهشی و 11 پایان نامه مورد حمایت قرار گرفت.

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر: