•    
    
    • کلید واژه ها : ایمیدرو -
      
     تعداد بازدید: 185
     کد: 6887
     تاریخ انتشار:
     ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
     کرباسیان در مجمع سالانه طرح های تملک دارایی های سرمایه ای اعلام کرد:

     فعال کردن 32 هزار میلیارد تومان پروژه جدید و نیمه تمام در دولت یازدهم

     رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: جذب 8 هزار میلیارد تومان نقدینگی برای پروژه ها و فعال کردن 32 هزار میلیارد تومان پروژه جدید و نیمه تمام جزو افتخارات ایمیدرو طی 4 سال گذشته است.

     به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، مهدی کرباسیان که در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده مربوط به طرح های تملک دارایی های سرمایه ای ایمیدرو سخن می گفت؛ افزود: مشکلات در واگذاری ها به نام رد دیون در دولت نهم و دهم موجب شد منابع مالی ایمیدرو به شدت کاهش یابد.


     وی افزود: اما در حال حاضر چندین طرح ایمیدرو با منابع اختصاصی و با مدل های مختلف سرمایه گذاری دنبال می شود.


     رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه 51 طرح،‌ واحد یا نیمه تمام با مشارکت بخش خصوصی و غیردولتی ایجاد شده است، گفت: 7 طرح فولادی نمونه مشارکت دولت و بخش خصوصی است که نتیجه آن،‌ افتتاح 4 کارخانه آهن اسفنجی در سال جاری است. در حالی که پیش از آن در وضعیت سکون قرار داشتند.


     وی خبر داد: فولاد سبزوار نیز در مدار تولید قرار گرفته و در آستانه افتتاح قرار دارد.


     کرباسیان افزود: افتخار می کنیم طی 5 سال؛ بیش از 10 هزار شغل در مناطق مختلف کشور ایجاد شد و پیش بینی می شود در سال آینده نیز تا 6 هزار فرصت شغلی در این بخش ایجاد شود.


     وی در بخش دیگری با اشاره به دستاوردهای ایمیدرو در بخش اکتشاف، عنوان کرد: برنامه اکتشافی سازمان در 250 هزار کیلومتر مربع دنبال می شود و تاکنون ذخایر 500 میلیون تنی سنگ آهن و زغال سنگ و 40 تن طلا شناسایی شده است.


     رئیس هیات عامل ایمیدرو با اعلام اینکه 50 میلیارد دلار به ذخایر قطعی کشور اضافه شده است، گفت: در دولت دوازدهم چند برنامه منسجم مورد توجه قرار گرفته است که یکی از آن ها تشکیل ستاد زنجیره فولاد از سنگ آهن تا پایین دست فولاد است.


     کرباسیان با اشاره به اینکه اکنون بجای خام فروشی، صادرات فولاد داریم، افزود: امسال صادرات 8 میلیون تنی فولاد رقم خواهد خورد که این مهم؛ دستاورد بزرگی است. وی در بخش دیگری با بیان اینکه 400 میلیون تن ذخیره معدن تیتانیوم کشور است، گفت: سال گذشته تامین منابع مالی تیتانیوم از بازار سرمایه را در دستور کار قرار دادیم و حتی تا مرحله چاپ اوراق پیش رفتیم که متاسفانه به دلیل برخی سیاست های غلط بانکی در آن سال؛ این موضوع به سرانجام نرسید اما در نهایت قراردادها منعقد و برنامه پیش ساخت آغاز شده است. همچنین در این راستا کنسرسیوم بخش کنسانتره، به صورت فعال در حال اجرای پروژه است.


     ارایه تسهیلات ویژه پروژه های بالای 60 درصد


     از سوی دیگر معاون توسعه مدیریت، منابع امور استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در بازسازی و نوسازی صنایع برای اولین بار؛ تسهیلات ارزان قیمت با بازپرداخت 4 درصد برای پروژه های با پیشرفت فیزیکی بالای 60درصد تعیین شد.


     یونس الستی افزود: رقمی بالغ بر 2 هزار میلیارد در قالب مشوق های صادراتی برای تولیدات صادرات محور در نظر گرفته شده است. وی افزود: اولین بار اجازه انتشار اوراق صکوک برای پروژه های وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شد در حالی که پیش از این تنها پروژه های نفت و پتروشیمی شامل این طرح می شدند. الستی گفت: همچنین سازمان های توسعه ای از سال آینده می توانند از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کنند که این خبر قابل توجهی برای فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی است.


     پیشنهاد تخصیص 100 درصد منابع عمومی پیش بینی شده در سال 97


     در ادامه سمیه خلوصی مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با تشریح طرح های عمرانی(طرح های تملک دارایی های سرمایه ای) گفت: زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی، ایجاد مناطق ویژه استقرار صنایع انرژی بر در سواحل جنوبی، احداث واحد تیتانیوم کهنوج و نفتلین سینیت سراب از جمله طرح های عمرانی سازمان است.وی با اشاره به عملکرد تامین مالی از سال 93 تا 96 افزود: تخصیص اعتبار 1.078 میلیارد ریال و تحقق 23 درصد از کل بودجه در نظر گرفته شده به مبلغ 4.647 میلیارد ریال عملکرد تامین مالی سازمان در این بازه زمانی است.


     خلوصی پیشنهاد داد: با توجه به کاهش 50 درصدی منابع عمومی در لایحه بودجه 97 در خواست ما از اعضای مجمع تخصیص 100 درصد منابع عمومی پیش بینی شده در سال 97 است.


     در پایان این جلسه گزارش حسابرس مستقل طرح های تملک دارایی های سرمایه ای در 16 بند اعلام شد و مجریان طرح ها و مسئولان مالی ایمیدرو پاسخگوی سوالات اعضای مجمع بودند.


     مجمع عمومی همچنین با تشکر از مدیران ایمیدرو و مجریان پروژه ها از پیشرفت پروژه ها ابراز رضایت و عملکرد سال 1395 طرح های سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدین ایران را تصویب کردند.

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر: