•    
    
    • کلید واژه ها : معادن -
      
     تعداد بازدید: 135
     کد: 7138
     تاریخ انتشار:
     ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
     کرباسیان اعلام کرد:

     حمایت از معادن کوچک و متوسط، رشد اشتغال و درآمدزایی دارد/ حقوق دولتی به زیرساخت ها اختصاص یابد

     رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: حمایت از معادن کوچک و متوسط جزو سیاست های اصولی ایمیدرو در سال 97 است. این برنامه با هدف توسعه اشتغال و درامدزایی برای مناطق کم برخوردار اجرا می شود.

     به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان اظهار داشت: نزدیکی و هم افزایی بین ایمیدرو و بخش خصوصی منجر به حمایت از معادن کوچک می شود و امیدواریم بخش خصوصی در زمینه توسعه معادن کوچک و متوسط که ذخایر خوبی دارند، فعالیت بیشتری داشته باشد.

     وی افزود: حمایت از معادن کوچک موجب افزایش سرمایه کارآفرینان خواهد شد. با کمک دولت و بخش خصوصی می توان زمینه رونق معادن کوچک و متوسط و در نهایت اشتغال زایی مناطق کم برخوردار را فراهم کرد.

     نمونه اقدامات در معادن کوچک

     کرباسیان که در در پنجمین همایش بین المللی سنگ آهن سخن می گفت،‌ تصریح کرد: با کمک شرکت های گل گهر و میدکو تفاهم نامه ای برای حمایت از معادن کوچک در حوزه سنگ آهن منعقد شده است. وی ادامه داد: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در معدن طلای موته با کمک معادن کوچک، توانست تولید 200 کیلوگرم طلا را در سال 96 به 600 کیلوگرم برساند. این موجب شد معادن کوچک طلای سه استان فعال و اشتغال مناسبی ایجاد شد.

     رئیس هیات عامل ایمیدرو به اقدامات این سازمان در معادن پلاسری اشاره کرد و گفت: معادن پلاسری که دچار وضعیت ناهنجار زیست محیطی شده بودند، اکنون حدود 2.4 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن تولید می کند.

     وی ادامه داد: سه سال قبل با سرمایه گذاری یک شرکت خصوصی طرحی در معادن سنگ آهن جلال آباد اجرا شد که هدف آن پرعیارسازی باطله های هماتیت است. این طرح برای نخستین بار در کشور اجرا شده و هم اینک نیز مشغول به تولید است.

     کرباسیان با بیان اینکه ستاد زنجیره فولاد در دولت دوازدهم با حمایت دکتر شریعتمداری تشکیل شد، گفت: قرار است همه مسائل حوزه زنجیره فولاد اعم از سنگ آهن تا تولید فولاد و حتی صنایع پایین دستی در ستاد تصمیم گیری شود.

     وی ادامه داد: در این ستاد همدلی بین دولت، انجمن های صنفی و کار آفرینان می تواند مشکلات را کمتر کند. ما از همه کارآفرینان در بخش معدن حمایت می کنیم هر مشکلی که قابل حل باشد در ستاد فولاد بررسی و تصمیمات منطقی و معقول در مورد آن گرفته خواهد شد.

     در مسیر فرآوری حرکت می کنیم

     رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه یکی از مسائل ارزشمند کنونی این است که از سنگ آهن به تولید انبوه کنسانتره، گندله و در نهایت فولاد می رسیم، گفت: افزایش تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن و صادرات آهن اسفنجی طی سال 96، نشان می دهد که در مسیر فرآوری مواد معدنی گام بر می داریم. این امر موجب بالارفتن ارزش افزوده در گاز و سنگ آهن شده است.

     وی ادامه داد: در سال جاری نیز تولید کنسانتره ما و گندله افزایش می یابد و امسال سال بهتری در حوزه معدن و صنایع معدنی خواهیم داشت.

     کرباسیان گفت: طی سال گذشته طی مذاکراتی که انجام دادیم این بود که شرکت های بزرگ همچون گل گهر، چادرملو میدکو، فولاد مبارکه و سرمایه گذاری معادن و فلزات، یک شرکت اکتشافی تاسیس کنند و کار اکتشاف را انجام دهند.

     وی تصریح کرد: بخش خصوصی در حوزه سنگ آهن کنسرسیوم تشکیل دهد و ما نیز از آن حمایت خواهیم کرد.

     رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه در بخش اکتشاف عقب ماندگی تاریخی داریم، گفت: تحقق برنامه 55 میلیون تن برای 1404 نیازمند اجرای برنامه های اکتشافی است.

     وی اظهار داشت: اخیرا برنامه واگذاری 15 محدوده معدنی با استقبال بخش خصوصی مواجه شده است. سیاست ایمیدرو این است محدوده اکتشافی را در نهایت به بخش خصوصی واگذار کند.

     کرباسیان گفت: در بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که از این پس، معادن روباز برای سنگ آهن و دیگر مواد معدنی وجود نخواهد داشت. شرکت تهیه و تولید مواد معدنی نیز اخیرا در فلات مرکزی به ذخیره 2 میلیارد تنی دست یافته که باید به صورت زیرزمینی استخراج شود.

     رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه با کمبود سنگ آهن در برنامه 1404 مواجه نیستیم، تصریح کرد: معادن ما هنوز از نظر اکتشاف بکر است و اگر کار وسیع تری در اکتشاف انجام دهیم نه تنها در در سنگ آهن بلکه در مس و سایر اقلام نیز ذخایر خوبی خواهیم داشت.

     حقوق دولتی و زیرساخت ها

     وی افزود: البته در این زمینه مشکلاتی نظیر زیرساخت ها، ماشین آلات و غیره داریم اما می توانیم از محل حقوق دولتی که مبلغ آن قابل توجه است، این مسائل را حل کنیم. در حالی که اکنون حقوق دولتی به زیرساخت ها بر نمی گردد.

     کرباسیان تاکید کرد: فراهم کردن زیرساخت جزو تکالیف دولت است و اگر نتوانیم زیرساخت های یک معدن را فراهم کنیم غیر اقتصادی می شود. امیدواریم در سال 97 حقوق دولتی به وزارتخانه برگردد تا سهم زیرساخت و زمین شناسی پرداخت شود.

     رابطه بسیار مطلوب ایمیدرو سازمان زمین شناسی

     رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: خوشبختانه رابطه بسیار مطلوبی بین مدیریت ایمیدرو و سازمان زمین شناسی برقرار شده تا پشتیبانی کننده اکتشاف باشند.

     وی ادامه داد: در بخش معدن و صنایع معدنی، مساله زیرساخت ها مهم است، همچنین، موضوع ماشین آلات معدنی بسیار مهم است که امیدواریم مذاکرات انجام شده به نتیجه برسد.


     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر: