•    
    
    • بهار معدن و صنایع معدنی
     نویسنده: مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو و معاون وزیر صنعت معدن و تجارت
     تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۰/۲۴

     به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ مهدی کرباسیان که در مراسم معارفه مدیر عامل جدید شرکت ملی فولاد ایران سخن می گفت تصریح کرد:‌ به تازگی برنامه جدید اکتشاف سنگ آهن آغاز شده و این برنامه که با هدف تامین مواد اولیه صنایع معدنی و صنعت کشور به اجرا در آمده اعتبارات کافی نیاز دارد.
     رییس هیات عامل ایمیدرو به قرارداد ایمیدرو ،‌سازمان زمین شناسی و بانک ملت اشاره کرد و گفت:‌ فاز نخست احیای بخش معدن با برنامه اکتشاف 12هزار کیلومتر مربعی شروع شده و پس از یکسال سطح اکتشاف به 20هزار و در نهایت 200هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور را در بر می گیرد. وی تاکید کرد:‌ زمانی می توان به اجرای طرح های صنایع معدنی امیدوار شد که بخش اکتشاف خوراک آتی صنایع را تامین کند. به گفته وی اجرای برنامه در سطح 200هزار کیلومتر مربع به 1200 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
     معاون وزیر صنعت معدن و تجارت درباره جایگاه سازمان های توسعه ای در کشورهای پیشرفته گفت: ژاپن به عنوان یک کشور صنعتی سازمانی همچون ایمیدرو و ایدرو در اختیار دارد و به رغم اینکه اقتصاد آن کشور در اختیار بخش خصوصی است همواره به تقویت سازمان توسعه ای خود می پردازند. کرباسیان ،‌وجود سازمان های توسعه ای را زمینه ساز گسترش حضور بخش خصوصی در اقتصاد ملی خواند.
     وی همچنین به اقدامات جدید دولت برای لغو تصمیم واگذاری شرکت ملی فولاد اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با هماهنگی و اقدامات معاون اول رییس جمهوری ،‌وزیر اقتصاد و دارایی،‌ هیات عالی واگذاری و سازمان خصوصی سازی و همچنین همکاری مجلس شورای اسلامی مصوبه واگذاری این شرکت لغو شد.
     رییس هیات عامل ایمیدرو به برنامه چشم انداز تولید فولاد در کشور اشاره کرد و خواستار استفاده از روش های متنوع برای تولید فولاد شد. به گفته وی با توجه به ذخایر بالای زغالسنگ حرارتی در کشور می توان بخشی از بار تولید فولاد با استفاده از گاز طبیعی را کاهش داد.
     رییس هیات عامل ایمیدرو ،‌ وظیفه فعلی شرکت ملی فولاد را راه اندازی طرح های استانی فولاد اعلام کرد و اظهار داشت:‌ با توجه به تجربه 54 ساله این شرکت ،‌ مشکلات موجود حل و فصل خواهد شد. کرباسیان گفت: با توجه به سوابق و تجربیات مدیر عامل جدید شرکت ملی فولاد امید تازه ای برای به سرانجام رساندن طرح های فولادی در استان ها ایجاد شده است.
     محمد خانداداش پور نیز در این جلسه گفت:‌ برن
     بخش معدن و صنایع معدنی در حال برخاستن از خواب زمستانی چند ساله است. اگرچه اکنون در ابتدای زمستان هستیم اما به سبب بروز تغییراتی که با روی کار آمدن دولت یازدهم آغاز شده است هم اینک این حوزه از اقتصاد کشور به فصل بهار خود پاگذاشته و تغییرات آن خبر از آینده ای نوید بخش می دهد. در حقیقت فصل شکوفایی و بالندگی خود را آغاز کرده است.
      
     نگاهی اجمالی به اخباری که در 4 ماه گذشته در معدن و صنایع کشور منعکس شده انعکاس دهنده بخشی از واقعیت های پیش روی این حوزه است. برگشت شرکت های معتبر اروپایی به بازار رو به توسعه ایران یکی از این نشانه ها است. در این مدت غول های معدنی و صنعتی اروپا همراه با چین ،‌هند و استرالیا و ... نشان دادند برای به دست آوردن سهم خود از طرح های این حوزه رقابت فشرده ای را در پیش گرفته اند. حضور مقامات ارشد انجمن خاورمیانه و خاور نزدیک آلمان ،‌ انجمن MEDEF فرانسه که تقریبا تمامی بنگاه های اقتصادی آن کشور را در بر دارد و همچنین شرکت های ایتالیایی ،‌بلژیکی ،‌فنلاندی ،‌عمانی ،‌استرالیایی و تصریح این نکته که خواهان حضور و مشارکت در طرح های توسعه ای معدنی و صنایع معدنی ایران هستند ،‌موید این نکته است.

     شرکت هایی که به ویژه در دو سه سال اخیر تماس های مکرر طرف های ایرانی را بی پاسخ می گذاشتند امروزه با تاثیرپذیری از سیاست های جدید که مبتنی بر احترام متقابل و بسط روابط با دنیای خارج است در صدد حضور حداکثری در این حوزه هستند. جملگی این شرکای خارجی برای همکاری با ایران نیازمند مشارکت و ارتباط نزدیک با بخش خصوصی کشورمان هستند و این امر خود سبب ارتقای سطح همکاری ها و رشد جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد ملی می شود.
     در طرف مقابل نیز بخشی برای فعالان این حوزه وجود دارد که ارزش پروژه های معدنی و صنایع معدنی آن به 30 میلیارد دلار می رسد و امکاناتی همچون نیروی کار متخصص ،‌دسترسی آسان به آب های آزاد ،‌ انرژی فراوان و موقعیت استراتژیک در اختیار دارد . کشورمان با توجه به موقعیت جغرافیایی خود قادر است ترانزیت کالا به 15کشور اطراف – که اصطلاحا به Landlocked معروفند و به آب های آزاد راه ندارند - را در اختیار گیرد. این ها منافعی نیست که به راحتی بتوان از وجود آن ها چشم پوشی کرد. علاوه بر این مزیت هایی همچون واگذاری حقوق مالکانه و حق بهره برداری معدن ،‌ در اختیار گذاردن زمین برای اجرای طرح ها،‌ تضمین تامین مواد اولیه کارخانه ها و مهیا کردن امکانات زیربنایی (همچون جاده ،‌ راه آهن،‌انرژی ارزان و ... برای مناطق ویژه صنایع انرژی بر) مشوق هایی هستند که توانایی های بالقوه این حوزه را به فعلیت در می آورد.
     از سوی دیگر یکی از پتانسیل های توسعه صنایع معدنی وجود مواد اولیه ای است که تامین کننده خوراک کارخانه ها محسوب می شود بر همین اساس با انجام اکتشافات جدید در کشورمان که تقریبا از نظر اکتشاف بکر و دست نخورده اند ،آینده خوراک صنایع معدنی تضمین خواهد شد.
      
     اکنون دولت تمامی تلاش خود را بر این امر متمرکز کرده تا با برطرف سازی چالش های سرمایه گذاری، موقعیت جدیدی را به ویژه برای بخش معدن کشورمان رقم زند. در واقع اگر جایگاه این حوزه در توسعه کشورها را در نظر گیریم در می یابیم که آینده اقتصاد متعلق به بخش معادن است و با سرمایه گذاری های وسیعی در این بخش،‌رقیبی جدی برای صنعت نفت سر برخواهد آورد. گزارش های اقتصادی سازمان ملل نیز بر این امر تاکید دارد که هر یک درصد رشد در بخش معدن رشد 3درصدی را در اقتصاد کشورها ایجاد کرده است. از همین رو در اختیار داشتن منابع انسانی ،‌جغرافیایی و ذخایر غنی زیرزمینی در کشورمان، نقطه آغازین توسعه معادن و در یک کلام توسعه اقتصادی ایران است.
     • مهدی کرباسیان
     • رییس هیات عامل ایمیدرو و معاون وزیر صنعت معدن و تجارت
     منبع : روزنامه ایران- یکشنبه 22 دی ماه 92 مه های شرکت ملی فولاد فراتر از طرح های استانی است به این دلیل که فعالیت این شرکت در سطح ملی تعریف شده است. وی تمرکز در تصمیم گیری را یکی از نیازهای شرکت ملی فولاد ذکر کرد و اظهار داشت: تسریع در راه اندازی طرح های استانی ،‌بازنگری در طرح جامع فولاد و مطالعه برای توسعه این صنعت در سواحل خلیج فارس را به عنوان اولویت های شرکت ملی فولاد است.

     منبع اصلی مقاله:

     روزنامه ایران- یکشنبه 22 دی ماه 92